Dubrovník - Chorvatsko

Dubrovník je přístavní město ležící na jihu Dalmácie, ve střední části jadranského pobřeží. Dubrovník má asi 50 000 obyvatel, většinu obyvatel tohoto města tvoří Chorvati. Dubrovník je druhým největším městem v Chorvatsku, celoročně jedním z navštěvovanějších a nejvyhledávanějších míst. Patří mezi nejkrásnější místa na světě. V roce 1979 bylo město Dubrovník zapsáno na seznam UNESCO.

Příjezd do Dubrovníku

Příjezd do Dubrovníku - Most dr. Franja Tuđmana - Most Dubrovník

Vstoupit do starého města Dubrovník můžete

Pilskou, Pločskou bránou nebo dvěma branami od přístavu. Pilská brána je hlavním vstupem do starého města. Ke každé bráně vede přes hradební příkop kamenný renesanční most. Před samotnou bránou je dřevěný padací most. Nad bránou při vstupu do historického města je socha svatého Blažeje, která vítá všechny návštěvníky, kteří se přišli podívat na památky starého Dubrovníku. 

Dubrovník - staré město - Pilská brána

Dubrovník - před vstupem do starého města Dubrovník u Pilské brány

V historickém městečku Dubrovníku trvale žije asi pět tisíc obyvatel. Lidé, žijící v této části jsou známí svou dobrosrdečností, pohostinností a veselostí. Do světoznámého historického centra a památkové rezervace se přímo se svým autem nedostanete, všude je přísný zákaz vjezdu aut. Přidělenou výjimku mají jenom sanitky, hasiči a svatebčané. V ranních hodinách na náměstí vjíždějí pouze zásobovací vozy přivážející zásoby do obchodů, restaurací, vináren a kaváren, kterých je na hlavní třídě spousta. Přes historickou část města Dubrovník vede jen pěší zóna. Hned za městskou bránou je postavena velká Onofriova fontána. Možno se u ní osvěžit i napít. Při vstupu do městečka si všimnete kostela svatého Spasitele, který patří k Františkánskému klášteru.

Pohled z hradeb do pěší zóny města na ulici Placa Stradun

Dubrovník - pohled z hradeb do pěší zóny města na ulici Placa Stradun - vlevo je františkánský klášter

Celý starý Dubrovník si nejlépe prohlédnete shora z městských hradeb.

Před vstupem na městské hradby si musíte zakoupit vstupenky v pokladně, která je hned za kostelem. Vstoupit na hradby je možno ze tří míst. Hlavní vstup na hradby začíná u Pilské brány za kostelem Svatého Spasitele, když vyjdete nahoru po schodech. Prohlídka města po hradbách vede jedním směrem. Je značena šipkami, které určují směr. Druhý vstup je u pevnosti svatého Jana, v blízkosti městského přístavu a třetí se nachází u věže svatého Lukáše, nedaleko Pločské brány. 

Hradby města

Dubrovník - městské hradby - pevnost Bokar vlevo prevnost Lovrijenac vpravo

Po zdolání prvních schodů na hradby Dubrovníka se Vám rozprostře nádherný výhled na pevnost Lovrijenac, která měla rozhodující význam pro obranu města.

Staré město Dubrovník je obklopeno mohutnými hradbami

Jsou nejreprezentativnější dubrovnickou historickou památkou. Patří k nejmohutnějším obranným opevněním v Evropě. Místy jsou široké 6 metrů, vysoké 23 metrů a v délce necelých 2 kilometrů. Když chcete projít po hradbách historického městečka Dubrovník dokola musíte si nechat delší časovou rezervu. Nelze to zvládnout za hodinu. Ale stojí to za to. Stále jdete po úzkých uličkách, schodech a před sebou máte další památky, které obdivujete a zároveň ve vás probouzejí pohled do historie.

Dubrovník - hradby starého města Dubrovníku s věží Minčeta

Dubrovník - hradby starého města Dubrovníku s hradní tvrzí a obrannou věží Minčeta, která je nejvyšším bodem na hradbách

Z hradeb kolem dokola vidíte jiskřící modrou hladinu průzračného moře, místy je vidět i několik metrů do hloubky. Na skalnatém útesu jsou zřízené ostrůvky na slunění a místa ke koupání. V paměti Vám zůstanou neuvěřitelné zážitky z pohledu z hradeb na Elafitské ostrovy – Šipan, Lopud a Koločep, na město a okolí, na nádherné věže, hradby, tvrze a pevnosti v okolí. Všude jsou perfektní kamenné domy, s červenými taškami na střechách. Náhle máte před sebou Františkánský klášter s krásnou zahradou. Uprostřed veškerého tohoto dění, přímo z hradeb po kterých kráčíte v historickém centru spatříte školu gymnázium – přes okno, vidíte žáky, sedící v lavicích. Fotbalové hřiště, na kterém probíhá asi výuka tělesné výchovy. I když tady denně projde spousta turistů, tak si místní obyvatelé, kteří v této části bydlí už na to zvykli. Nevadí jim, že mají pověšené prádlo na šňůrách, někteří zvědaví turisté jim vlezou přímo do jejich domovů a spřátelí se s nimi, fotí si je, jak zde žijí. Po několika metrech ušlých po hradbách dojdete k restauraci, kde se můžete osvěžit něčím chlazeným, to určitě oceníte, když se budete procházet po hradbách, venku bude horko a svítit sluníčko. 

Procházka po hradbách v Dubrovníku

Dubrovník - procházka po hradbách starého města

U pevnosti svatého Jana je rozestavěno několik historických děl. Po prohlídce starých exemplářů a hradeb postupně scházíte dolů po schodech až se dostanete z pevnosti svatého Jana k starému přístavišti, kde vidíte připlouvat stále nové lodě s novými turisty, kteří zavítali do tohoto nádherného místa. Naproti pevnosti je Dominikánský klášter. U pevnosti svatého Jana kotví několik jachet. Ve starém přístavišti se to hemží spoustou lidí, asi proto, že je zde velká kavárnička, několik restaurací, hospůdek, které hostům nabízejí své speciality, pálenku a domácí vína, zkrátka lehké občerstvení po namáhavé cestě po hradbách.

Pohled z hradeb na pevnost sv. Jana

Dubrovník - pohled z hradeb na střechy starého města a pevnost sv. Jana

Po opuštění hradeb Dubrovníka budete vtaženi do dubrovnické promenády

hlavní třídy Stradum a tam Vašemu oku neunikne při prohlídce města renesanční kostel svatého Spasitele, Velká Onofriova kašna a románsko – gotický Františkánský klášter. Na náměstí Luža objevíte palác Sponza, dům Luža, Hlavní strážnici, Městskou kavárnu, Rolandův sloup, Knížecí palác, barokní chrám svatého Blažeje, Městskou zvonici, malou Onofriovu fontánu a divadlo Marina Držiče.

Kostel sv. Blaise v Dubrovníku

Barokní kostel sv. Blaise na náměstí Luža v historickém Dubrovníku.

Najdete tady hodně malých krámků se suvenýry, s místními specialitami, cukrárny se zákuskama a různýma dobrotama a zmrzlinou, zlatnictví a klenotnictví, šperky, směnárny, kavárničky, obchůdky s oblečením. Malé hospůdky, kde se podávají typická lokální jídla a domácí vína. Restaurace, které mají v nabídce místní lákavé speciality, které připravují zkušení kuchaři. Na Gunduličovém náměstí v dopoledních hodinách probíhá tržiště s ovocem a zeleninou. Uprostřed náměstí stojí pomník největšího básníka Ivana Gundoliče. Nedaleko odtud je barokní katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Uvnitř spatříte překrásné oltáře, klenotnici, vzácné umělecké předměty – relikvie svatého Blažeje. Uvidíte i barokní jezuitský kostel svatého Ignáce a pravoslavný kostel.

V Dubrovníku je několik muzeí

Nejznámější je kulturně - historické muzeum v Knížecím paláci, Přírodovědecké muzeum, Námořní muzeum, Muzeum dominikánského kláštera, Etnografické muzeum Rupe, Muzeum františkánského kláštera, Akvárium, Klenotnice katedrály, Synagoga, Galérie Dulčič, Umělecká galérie a Dům Marina Držiče.

V Dubrovníku objevíte krásné zahrady a parky

plné kvetoucí různými rostlinami, cypřišů, borovic a palem. Dubrovník je jedním z nejkrásnějších míst na pobřeží Středomoří. Je také vyhledávaným místem pro turisty z celého světa, protože se zde pořádají každoročně festivaly a slavnosti. Nejznámější jsou Dubrovnické letní hry, jedná se převážně o festival divadelního, operního, tanečního, literárního a hudebního představení. Na festival přijíždějí světoznámí umělci.

Pohled na hradby Dubrovníku s nejvyšší věží Minčeta

Dubrovník - před Pilskou bránou

Dalmácie je proslulá krásnou přírodou a bohatým výběrem kulturně historických památek.

Další fotografie z Dubrovníku najdete zde

Vzdálenosti z Dubrovníku

Praha 1 275 km                        Split  260 km
Ostrava 1 245 km   Omiš 222 km
Brno 1 084 km   Brela 201 km
Rijeka 639 km   Baška voda 197 km
Zagreb 631 km   Promajna 185 km
Živogošče 155 km   Makarská 189 km
Zaton   Podgora 165 km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa Dubrovníku v Chorvatsku

Počasí Dubrovník

Počasí Drvenik

Fotografie z Dubrovníku

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.