Výlety z Dubrovníku a turistické zajímavosti v okolí Dubrovníka

Řeka Dubrovačka

je od Dubrovníka vzdálená asi 2 km, vede přes ní nový most zkracující původní cestu do Dubrovníku. V zátoce vyvěrají mohutné krasové prameny. Tato oblast byla kdysi oblíbeným střediskem šlechty z Dubrovníka.

Ostrov Lokrum

leží jihovýchodně 4 km od Dubrovníku. Bývá zaplaven turisty pro překrásné malé pláže, krásnou promenádu, botanickou zahradu. Je zde Biologický institut, přírodní historické muzeum. Perličkou ostrova je 10 m hluboké mírně slané jezírko. Ostrov je chráněnou krajinnou oblastí. Cesta lodí na ostrov z Dubrovníku trvá 10 – 12 minut.

Ostrov Koločep

vzdálen od Dubrovníka 5 km. Je nejblíže k Dubrovníku. Značná část tohoto ostrova je neobydlená. Koločep je tvořen dvěma vesničkami. Pýchou ostrova jsou prerománské kostely. Na ostrově nejezdí auta. Turisty láká romantické koupání v malých zátokách. Často vyhledávané výletní místo.

Trsteno

je jedno z míst, nejvíce navštěvováno turisty. Od Dubrovníka leží 10 km. Návštěvníky přitahuje letní sídlo dubrovnické šlechty, zámek, park a arboretum. V parku objevíte sochy, fontánky, umělé zříceninky, jeskyně a části starých antických staveb. Na ostrově je nejznámější a nejvyhledávanější socha Neptuna a nymf. Najdeme zde barokní kostelík a starý mlýn. Chloubou obce jsou dva obrovské platony, které jsou staré přes 400 let. Trsteno je příjemnou turistickou destinací.

Ostrov Lopud

na ostrov jezdí pravidelná lodní linka z Dubrovníku. Na ostrově nespatříte žádné auto. Lopud je vyhledávané turistické a lázeňské město. Z Dubrovníka na ostrov Lopud je to 10 km. Lopud má nejkrásnější zátoky. K vidění je františkánský klášter, letní rezidence s parkem, klášterní kostel svaté Marie, zvonice, zříceniny správcova paláce a zbytky pevnosti.

Kupari

najdeme 12 km od Dubrovníku. Pobřeží Kupari je písečné. Překrásná promenáda borovými lesy, palmami a oleandry. Tato oblast je vyhledávanou turistickou destinací. Je zde velice známý autokemp Kupari. Překrásné přímořské městečko.

Cavtat

je oblíbené letovisko, ležící jihovýchodně od Dubrovníka asi 13 km, centrem turistického ruchu. Má členité pobřeží, nádherné útesy, při zátokách nejhezčí pláže, luxusní hotely. Nejkrásnější městečko na východním pobřeží Jaderského moře. V blízkosti je letiště Čilipi. Na promenádě po pobřeží spatříte spoustu kaváren, restaurací, pizzerií a konab. Cavtat je vyhledávaným místem výletů a pobytů.

Ostrov Šipan

toto místo přitahuje mnoho turistů, námořníků, rybářů a jachtařů pro svou krásu a historické památky. Z Elafiltských ostrovů je největší. Od Dubrovníku je vzdálen 14 km. Obec Sudurad hlavně ožila po rekonstrukci opevněného renesančního zámku. Jedná se původní renesanční letní rezidenci rodiny Stjepović-Skočibuhů. Turisty překvapí nově zrekonstruovaný palác s kaplí, sály v zámku, černá kuchyň a zahrada, která je její chloubou. Ostrov má dobré pravidelné spojení s Dubrovníkem.

Slano

malá obec ležící od Dubrovníka 34 km severozápadně. Vyhledávané turistické letovisko s krásnými oblázkovými a písčitými plážemi. Jedním z nejkrásnějších kostelů je Františkánský kostel svatého Jeronýma. Zajímavosti v obci Slano je Knížecí palác a letohrádek bosenské rodiny, která byla v této části nejvýznamnější a nejbohatší šlechtickou rodinou.

Ostrov Mljet

je osmým největším ostrovem v Jaderském moři. Patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější. Ostrov je zahalen legendami. Benediktinský klášter s kostelem Panny Marie se pyšní na ostrůvku uprostřed Velikého jezera. Ostrov Mljet má bohatou historií. Na Mljetu jsou zatopené krasově prolákliny, doliny a jeskyně. Nejznámější je Odysseova jeskyně a jeskyně Morviča. Národní park Mljet zaujímá třetinu ostrova, kterou převážně tvoří borové lesy, cedrové háje a dubové porosty. Tento unikátní ostrov leží severně od Dubrovníku. Ostrov Mljet je pokládán za jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu. Ostrov Mljet má výborné lodní spojení s Korčulou a Dubrovníkem.

Ostrov Lastovo

je chráněnou krajinnou oblastí Chorvatska. Ostrov je vyhledáván především milovníky klidu, přírody a krásných zátok. Má vynikající podmínky na windsurfing, jachting, potápění nebo sportovní rybolov. Díky těmto podmínkám se stal v posledních letech jedním z nejvyhledávanějším místem. Středoevropany přitahuje jeho sluneční podnebí. Je bohatý na pozoruhodnosti, které stojí za vidění, ať se jedná o kulturně historické památky, přírodní krásy nebo kulinářské požitky.

Elafitské ostrovy

tvoří ji 7 menších ostrovů, ostrůvků a útesů - Daksa, Jakljan, Koločep, Lopud, Lokrum, Ruda a Šipan. Najdete zde velice klidné prostředí s překrásnou nedotčenou přírodou, nádhernými písečnými plážemi a s koupáním na nepřeplněných plážích. Na některé ostrovy vás přivezou trajekty z Dubrovníku, jinak cestovní kanceláře nabízejí jednodenní výlety lodí na Elafitské ostrovy.

Navštívit můžete v okolí Dubrovníku

třeba letoviska Zaton a Orašac. Uskutečnit výlety na zajímavé místa v Bosně a Hercegovině – vodopády Kravice, Medjugorje – poutní místo, Mogorjelo – archeologické místo, Radimlje – náhrobní kameny.

V přístavu Gruži lze lodí nebo člunem navštívit nedaleký, neobydlený ostrůvek Doksa, nebo můžete zažít neobyčejný zážitek plavbou po moři historickým korábem.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.